INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WEST HAM - LIVERPOOL

Un nou pas greșit pentru Liverpool » Remiza „cormoranilor” cu West Ham a pus punct oricărei speranțe la titlu » Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat sambata, 27 aprilie 2024 16:30 / Actualizat sambata, 27 aprilie 2024 22:19

Liverpool a obținut doar o remiză pe London Stadium contra lui West Ham, scor 2-2. „Cormoranii”, conduși la pauză, au reușit să întoarcă rezultatul până în minutul 65, dar au fost egalați în minutul 77.

În urma rezultatului de egalitate, Liverpool rămâne pe locul al treilea în clasament, în timp ce West Ham rămâne pe locul 8.

Final. West Ham - Liverpool 2-2

Jarrod Bowen, principalul marcator al „ciocănarilor” din acest sezon, a deschis scorul în minutul 43 cu o lovitură de cap trimisă în partea dreaptă a porții apărate de Alisson.

Andrew Robertson și-a readus echipa în joc în minutul 49 când a reușit să înscrie cu un șut din interiorul careului.

În minutul 65, Liverpool reușea să treacă în avantaj după un șut al lui Cody Gakpo, deviat de mai mulți adversari și trimis în proprie poartă de către portarul Areola.

Elevii lui David Moyes au alergat după egalare, iar Alisson a reușit să scoată șutul puternic trimis de Emerson Palmieri din interiorul careului. Câteva minute mai târziu, Alisson n-a mai putut interveni la lovitura de cap trimisă perfect de către Michail Antonio, din centrarea lui Bowen.

Klopp i-a trimis apoi pe teren pe Mohamed Salah și pe Darwin Nunez, dar „cormoranii” au mai pus o singură dată poarta lui Areola în pericol, în minutul 89, când șutul din afara careului expediat de către Harvey Elliott a lovit bara transversală.

West Ham - Liverpool, echipele de start:

West Ham (4-2-3-1): Areola - Coufal, Zouma, Ogbonna, Emerson - Soucek, Alvarez - Bowen, Paqueta, Kudus - Antonio
Rezerve: Casey, Cornet, Cresswell, Fabianski, Ings, Johnson, Mubama, Phillips, Ward-Prowse
Antrenor: David Moyes

Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Quansah, Van Dijk, Robertson - Mac Allister, Endo, Gravenberch - Elliott, Gakpo, Diaz
Rezerve: Bajcetic, Gomez, Jones, Kelleher, Konate, Nunez, Salah, Sloboszlai, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

VIDEO. Robbie Fowler oferă sfaturi pentru tinerii jucători: „Trebuie sa fii dedicat, trebuie să sacrifici o mulțime de lucruri”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping