INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Rațiu a evitat dezastrul » Atletico i-a dat ȘAPTE goluri noii echipe a internaționalului român

Atletico Madrid ocupă locul 2 în clasament // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 29 august 2023 12:27 / Actualizat marti, 29 august 2023 12:40

Rayo Vallecano, fără Andrei Rațiu, care nu a făcut parte din lot, a fost zdrobită de Atletico Madrid în etapa a treia din La Liga, scor 0-7. Trupa lui Diego Simeone are cel mai bun atac din Spania, 10 goluri înscrise în 3 partide.

Atletico Madrid a reușit seara trecută cel mai spectaculos scor al începutului de sezon în Spania. „Saltelarii” au zdrobit-o pe Rayo, 7-0, rezultat surprinzător având în vedere stilul de joc „patentat” de Diego Simeone și faptul că echipa din Vallecas câștigase primele două meciuri ale sezonului fără să primească vreun gol!

I-ar fi oferit lui Pițurcă 500.000 de euro să preia echipa: „«Du-te, bă, cu banii tăi de aici! Am fost vultur toată viața, o să fiu cioară că vrei tu?»”
PROPUNERE

Atletico Madrid i-a dat ȘAPTE goluri noii echipe a lui Andrei Rațiu, Rayo Vallecano

Atletico a deschis scorul încă din minutul 2, reluare din prima a lui Antoine Griezmann, și a majorat avantajul 13 minute mai târziu, prin Memphis Depay, cu o finalizare din fața porții. Rojiblancos au mai punctat o dată până la pauză, prin Molina în minutul 36, apoi s-au dezlănțuit spre finalul partidei.

Morata (minutele 73 și 84), Correa ('79) și Marcos Llorente ('86) au stabilit scorul final, 0-7, cea mai mare victorie obținută vreodată în deplasare într-un meci de campionat de Atletico.

Andrei Rațiu a evitat dezastrul

Transferat de curând de Rayo, Andrei Rațiu, fundaș dreapta român, nu a făcut parte din lot la meciul de luni seara. Este de așteptat ca fotbalistul cumpărat de la Huesca să apară etapa viitoare, în deplasarea de la Real Betis.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

FIFA îl vrea pe Luis Rubiales afară din fotbal timp de 15 ani » Amenință Spania cu excluderea!

Bătaie în centrul orașului » Fotbalistul lui Newcastle și fratele lui au fost amenințați: „Vă omorâm!”. Atenție, imagini dure!

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!