INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Ce note a luat Radu Drăgușin în presa engleză după primul meci ca integralist acasă, la Tottenham

Radu Drăgușin se felicită cu colegii de la Tottenham după victoria care îl urcă pe locul 4 / Foto: GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 20:10 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 20:27

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost notat cu 7 de publicația Football London pentru jocul cu Luton (2-1): „Evoluție solidă a tânărului lui Tottenham. Românul a fost mereu în control, inclusiv când a trebuit să iasă din defensivă și să urce în jumătatea adversă cu mingea la picior”.

Radu Drăgușin a legat al doilea meci ca integralist la Tottenham și a bifat primul succes cu el în teren din primul minut. The Spurs au revenit de la 0-1 și s-au impus în final cu 2-1 contra celor de la Luton Town.

Leverkusen era aproape de prima înfrângere, în minutul 88. Cum s-a terminat meciul
BAYER LEVERKUSEN

A fost, totodată, și prima sa apariție ca titular în fața propriilor fani de pe noul White Harte Lane.

Dacă la anteriorul prilej în care a evoluat cap-coadă pentru echipa lui Postecoglou, în derbyul cu West Ham (0-3), „tricolorul" a prins o zi slabă și i s-a imputat unul dintre golurile primite, astăzi chiar s-a făcut remarcat!

Doar două note au fost mai mari ca a lui Drăgușin!

„Prestație solidă a tânărului lui Tottenham. Românul a fost mereu în control, inclusiv când a trebuit să iasă din defensivă și să urce în jumătatea adversă cu mingea la picior", l-a caracterizat publicația Football London, care i-a acordat nota 7.

Doar Son Heung-min și Brennan Johnson au avut mai mult (8). De altfel, întreaga apărare (mai puțin Udogie) a gazdelor, învinsă doar de Chong, a luat 7.

„Drăgușin încă își caută drumul în Premier League”

Tot nota 7 a primit din partea cotidianului The Standard, care a remarcat că „Drăgușin a crescut pe parcursul meciului și a condus bine jocul din spate, în ciuda faptului c-a evoluat azi pe stânga, extrema sa mai puțin favorită”.

Sursa menționată l-a ales pe sud-coreeanul Son cel mai bun de pe teren (nota 8).

Doar London World a fost parțial critică în descrierea făcută stoperului român, pe care l-a notat cu 5: „Intrat în locul lui Micky van de Ven, care se recuperează după o accidentare, Drăgușin încă își caută drumul în Premier League.

Românul este o prezență musculoasă, dar Spurs au simțit lipsa ritmului și a citirii jocului de către apărătorul batav".

Daily Mail l-a notat pe Drăgușin cu 6: „Nu are încă ritmul necesar”

Prestigiosul tabloid Daily Mail sp-a situat la mijloc și l-a recompensat pe stoperul de 22 de ani cu 6: „Nu este Micky van de Ven, dar este un înlocuitor capabil.

Totuși, nu are nici ritmul necesar pentru a o scoate pe Tottenham din necaz. A jucat într-o linie defensivă poate dezbinată din cauza deschiderii rapide a scorului de către adverdsari".

„Roșu” direct în startul play-off-ului! Un fost rapidist și-a lăsat echipa în „zece” în minutul 6 » Ce s-a întâmplat la final!