INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

Sferturile Cupei Angliei au debutat cu o surpriză colosală: divizionara secundă e în careul de ași!

Coventry a dat lovitura în prelungirile partidei cu Wolves // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 17:38 / Actualizat sambata, 16 martie 2024 17:56

Sferturile Cupei Angliei (FA Cup) au debutat cu o surpriză de proporții: Coventry, locul 8 în liga a doua, a câștigat acasă la Wolves, 3-2, și i-a eliminat pe „lupi” din competiție!

Primul „sfert” din Cupa Angliei le-a pus față în față pe Wolves (locul 9 în Premier League) și Coventry (locul 8 în Championship), chiar pe terenul „lupilor”.

Chiar și în absența principalilor oameni de atac, Pedro Neto, Hwang și Cunha fiind toți accidentați, Wolverhampton a abordat meciul ca mare favorită, astfel că rezultatul final a șocat.

Narcis Răducan semnalează anomalia din fotbalul românesc: „E o nebunie! Trebuie oprită urgent”
SITUAȚIE

În prima parte, Wolves a avut mai mult mingea, dar marile ocazii le-au revenit gazdelor. S-a intrat cu scorul de 0-0 la pauză, dar în partea secundă am avut parte de un festival de goluri.

Sferturile Cupei Angliei au debutat cu o surpriză colosală: Wolves, eliminată de Coventry

Primii care au lovit au fost oaspeții, în minutul 53, prin Ellis Simms. Centrare din lovitură liberă, continuare a lui Latibeaudiere în fața porții, unde mingea l-a lovit în piept pe Simms și a intrat în plasă.

„Lupii” nu s-au pierdut cu firea și au avut „colții” necesari să întoarcă scorul. Ait-Nouri a egalat în minutul 83, Bueno a înscris 5 minute mai târziu pentru 2-1, iar biletele pentru semifinale părea că le vor reveni celor de la Wolves.

Nu s-a întâmplat așa, pentru că divizionara secundă a punctat de două ori în prelungiri. În minutul 90+7, același Ellis Simms a înscris cu capul din careul mic, fiind pierdut din marcaj. Apoi, minutul 90+10, Haji Wright a dat lovitura pentru oaspeți din pasa aceluiași Simms, finalizare elegantă, cu latul, din prima.

Scene uluitoare pe Molineux, Wolves fiind eliminată din Cupa Angliei. În semifinale merge Coventry, locul 8 în Championship!

În Championship, liga a doua engleză, Coventry ocupă locul 8 după 37 de etape, cu 57 de puncte, doar unul sub Norwich, prima de pe pozițiile care asigură prezența la barajul pentru promovare.

Celelalte sferturi de finală din Cupa Angliei:

• Manchester City - Newcastle (astăzi, ora 19:30)
  • Chelsea - Leicester (duminică, 14:45)
  • Manchester United - Liverpool (duminică, 17:30)

Premier GSP cu Gabi Cânu și Daniel Scorpie: despre sferturile FA Cup și situația din Premier League

Tot despre fotbalul englez:

Misiune de foc pentru viitorul antrenor din Premier League: „Au fost obișnuiți în felul ăsta, va fi foarte dificil!”
PREMIER LEAGUE
„Nu, nicio șansă” » Mbappe, dialog cu un fan despre viitoarea echipă
PSG

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției
Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”
Cupa Romaniei

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring