INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ESPANYOL 1-1

VIDEO+FOTO Barcelona se împiedică de Espanyol, dar termină anul pe primul loc! Final cu două roșii și mulți nervi

Barcelona - Espanyol / Sursă foto: Imago Images +9   FOTO
Barcelona - Espanyol / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 decembrie 2022 17:02 / Actualizat sambata, 31 decembrie 2022 17:56

Barcelona și Espanyol au remizat, scor 1-1, în etapa #15 din La Liga.

FC Barcelona a început tare meciul de pe Camp Nou și a ratat o primă mare ocazie prin Gavi, care a fost blocat din postură de 1 la 1 de portarul lui Espanyol. Din cornerul rezultat, Marcos Alonso a deschis scorul (7), cu o lovitură de cap. A fost primul gol în La Liga pentru fundașul adus de la Chelsea în vară.

Tot el a fost aproape de gol în minutul 19, dar a trimis pe lângă poartă din careu, după o centrare venită de la Jordi Alba. Gazdele au continuat să domine și au fost din nou la un pas de gol. De data aceasta, șutul lui Raphinha a fost blocat fantastic de un fundaș advers.

Tot Barcelona a fost la timonă și în repriza a doua, atunci când Lewandowski a trimis cu capul pe lângă în minutul 55. Fără ocazie până în minutul 72, Espanyol a reușit să egaleze. Joselu a transformat un penalty, pe centru la firul ierbii. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault făcut tocmai de Marcos Alonso, cel care a deschis scorul. A fost primul gol primit de Barcelona pe Camp Nou în acest sezon de La Liga.

Două eliminări pe final în Barcelona - Espanyol

Formația blaugrana a rămas în inferioritate numerică, după ce Jordi Alba a văzut două galbene în 4 minute, pentru prosteste. Apoi, Lahoz a luat alte decizii care au bulversat tot publicul de pe Camp Nou. Le-a arătat roșu la acceași fază lui Vinicius Souza și Cabrera, primului după al doilea galben, ultimului roșu direct.

A fost chemat la VAR, a revăzut faza și a anulat cartonașul arătat lui Cabrera. Jucătorul lui Espanyol îl lovise din inerție pe Lewandowski, aflat la pământ.

Clasamentul în La Liga

Nu s-a mai marcat, iar Barcelona a urcat pe primul loc grație punctului obținut. Are 38 de puncte, la fel ca Real Madrid, dar un golaveraj mai bun. Espanyol e pe locul 16, cu 13 puncte.

FINAL » Barcelona - Espanyol 1-1

FOTO / Cele mai tari imagini ale derby-ului Barcelona - Espanyol

Barcelona - Espanyol / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+5 FOTO

Barcelona - Espanyol, echipe de start:

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Christensen, Marcos Alonso, Jordi Alba - Gavi, De Jong, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Ansu Fati
Antrenor: Xavi Hernandez

Espanyol: Fernandez - Gil, Calero, Gomez, Cabrera, Olivan - Melamed, Vinicius Souza, Darder - Braithwaite, Joselu
Antrenor: Diego Martinez

Arbitru: Antonio Miguel Mateu Lahoz
Stadion: „Spotify Camp Nou” (capacitate - 99.354 de locuri)

FOTO Internetul a „explodat”! Cele mai tari glume și meme-uri după transferul lui Cristiano Ronaldo la Al-Nassr

OFICIAL Cristiano Ronaldo a semnat cu noua echipă! Contract „galactic” + primele imagini și reacții

VIDEO Real Madrid, victorie pe terenul lui Real Valladolid, în ultimul meci al anului pentru „galactici”» Karim Benzema a încheiat 2022 cu o „dublă” . Clasamentul în La Liga

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!