INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - CHELSEA 5-0

Arsenal a învins-o pe Chelsea cu scorul de 5-0, într-o partidă restantă care ar fi trebuit să se dispute în runda cu numărul#29 din Premier League. +8   FOTO

Articol de - Publicat marti, 23 aprilie 2024 23:55 / Actualizat joi, 25 aprilie 2024 23:45

Vezi AICI programul și rezultatele întregii etape din Premier League

„Tunarii” au început meciul ca din pușcă. Trossard a deschis scorul după doar 4 minute de șut. Belgianul l-a învins pe Petrovic cu un șut la colțul scurt. Portarul lui Chelsea putea face mai mult.

Imediat după pauză a urmat golul lui Ben White, înscris cu un șut din interiorul careului. Apoi, Havertz a reușit „dubla” în doar 4 minute. În minutul 20, Odegaard a trimis o pasă peste apărarea adversă. Mingea a ajuns la White, care a încercat să trimită în fața porții. Mingea a căpătat o traiectorie neașteptată și s-a dus direct în vinclul colțului lung.

Aflat la prima „dublă” din carieră, White s-a bucurat reținut, semn că într-adevăr a vrut să centreze.

După acest meci, Arsenal ocupă primul loc în Premier League, cu 77 de puncte, în timp ce rivala din oraș se clasează pe 9, cu 47 de puncte.

+4 FOTO

LIVE. Arsenal - Chelsea 5-0

Arsenal - Chelsea, echipele de start

Arsenal (4-3-3): Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Odegaard, Partey, Rice - Saka, Havertz, Trossard
Rezerve: Ramsdale, Kiwior, Jorginho, Gabriel Jesus, Martinelli, Nketiah, Smith Rowe, Vieira, Zincenko
Antrenor: Mikel Arteta

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic - Gilchrist, Disasi, Badiashile, Cucurella - Caicedo, Fernandez - Madueke, Gallagher, Mudryk - Jackson
Rezerve: Bettinelli, Casadei, Chalobah, Chukwuemeka, Deivid, Dyer, T. Silva, Sterling, Tauriainen
Antrenor: Mauricio Pocehttino

Clasamentul din Premier League

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”