FOTBAL  »  NATIONALA  »  ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2

VIDEO A salvat România, apoi a oferit interviul serii: „Vreau să dau un semnal! Ăștia suntem, alții nu aveți”

România a scos un egal în Elveția, scor 2-2, în cel mai greu duel al grupei preliminare pentru Euro 2024. Valentin Mihăilă, marcatorul „dublei” salvatoare, cere mai multă susținere din partea fanilor naționalei. +33   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 20 iunie 2023 01:06 / Actualizat marti, 20 iunie 2023 04:22

• S-au mai jucat în grupa României: Belarus - Kosovo și Israel - Andorra. Rezultatele - aici
  • „Tricolorii” ocupă în acest moment poziția secundă în grupa I, sub Elveția. Primele două clasate se califică direct la Campionatul European 2024, competiție găzduită de Germania.

Introdus în minutul 57, Valentin Mihăilă a adus României un punct nesperat pe final. Extrema celor de la Parma s-a și accidentat la faza primei reușite. După meci, Mihăilă a făcut un apel la unitate.

Popescu a „explodat” în direct, după ce l-a ascultat pe Edi: „Băi băiatule, nu vii la echipa națională cu lucruri din astea! Habar nu ai!”
ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2

VIDEO. Valentin Mihăilă: „Aveți încredere în noi!”

„Am jucat destul de slab, dar cu toții știm că Elveția este o forță a Europei. Se califică la orice turneu final. În a doua repriză am prins încredere. Probabil s-au mai relaxat și ei, am prins noi încredere.

Cum am spus și vreau să dau un semnal, suntem o echipă mică, cum spun toți.. dar aveți încredere în noi. Ăștia suntem! Alții nu avem, noi suntem.

Bara lui Bodin și sprinturile lui Mihăilă
7 SCURTE

Vreau să aveți încredere în noi, suntem o țară împreună. Toți vrem să ne calificăm la Euro. Am văzut critici că ne-am bucurat la golul anulat în Kosovo. Ce voiați să facem? Să plângem? Era un gol la scorul de 0-0! Ce ați vrea să facem? Să nu ne bucurăm că s-a anulat golul?”, a spus Valentin Mihăilă.

Valentin Mihăilă, după Elveția - România 2-2

„Astăzi, domnul selecționer mi-a spus să intru, să încerc să iau acțiuni individuale și să am încredere că pot marca. Nu știu dacă asta a fost ideea, să fiu arma secretă, dar i-am acceptat alegerea. A ales alți jucători, am intrat în repriza secundă. Toți de pe bancă am intrat bine. S-au dovedit a fi ok aceste alegeri.

Nu pot să neg, am jucat slab în prima repriză. Dar aveți încredere! Suntem români cu toții, fiți alături de noi din primul până în ultimul minut. Aveți încredere! Părerea mea este că suntem prea negativiști. Șanse sunt la calificare, nu pot spune în procente”, a concluzionat Mihăilă.

Mihăilă, în lotul de Euro 2023

Valentin Mihăilă e în lotul pentru EURO U21 și va rata primul meci, cu Spania, de miercuri, pentru că trebuie să treacă 72 de ore între meciurile internaționale ale aceluiași fotbalist. Dacă se va recupera după accidentare, el va putea intra în partidele următoare, cu Ucraina și Croația.

Nu suntem la prima „ispravă” » Două meciuri recente în care naționala a fost „sac de box”, dar a scăpat miraculos de la eșec + o coincidență izbitoare

Cristi Manea: „Am jucat contra unor fotbaliști foarte buni, se simte că joacă la un nivel foarte înalt. Dar nu ne-am lăsat!”

Basarab Panduru, șocat de rezultatul din Elveția: „Cea mai mare minciună din toate timpurile!” + Mihai Stoica: „Au luat fotbalul la mișto!”
ELVEȚIA - ROMÂNIA
ULUITOR! Schimbările care au făcut diferența » Cei doi „tricolori” care au egalat de unii singuri Elveția

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului