FOTBAL  »  LIGA 2  »  UTA - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 4-1

VIDEO Liga 1, Man! UTA a întors scorul din tur și va juca pentru un loc în Liga 1 cu Voluntari

Arădenii au făcut un meci senzațional

Articol de - Publicat duminica, 05 iunie 2016 00:00

UTA a reușit să întoarcă scorul din tur de la Călărași și să se califice în fața propriilor suporteri pentru barajul cu Voluntari.

Când toți îi vedeau pe călărășeni favoriți cerți pentru a juca barajul cu Voluntari, după ce în meciul tur s-au impus categoric cu 3-1, arădenii au surprins printr-un joc de totul sau nimic.

Roș-albii au început să spere într-un miracol chiar din minutul 17, când Dennis Man, atacantul de doar 17 ani,  a împins mingea în plasă din opt metri, după ce portarul oaspeților a respins balonul trimis de Curtuiuș. Arădenii au simțit gustul calificării încă din minutul 34, când Curtuiuș reia cu capul în poartă din zece metri pentru un mult așteptat 2-0.

Fundașul gazdelor, Alexandru Manea, a luat al doilea galben pentru simulare, dar chiar și așa arădenii au găsit resurse pentru a puncta prin Cipri Rus (76). Elevii lui Mihalcea nu au renunțat, au profitat de omul în minus al gazdelor și au dus meciul în prelungiri prin golul nou intratului Valentin Balint. În 10 oameni, dar mai determinați, arădenii au înscris golul care îi trimite cu un picior în Liga 1 prin același Cipri Rus (98).

Un lucru e clar, ilfovenii lui Florin Marin vor avea parte de un adversar dificil în cele două meciuri, pe 8, respectiv 12 iunie, cu arădenii lui Roland Nagy care își doresc o revenire în Liga 1 după 8 ani de pauză.

UTA - Dunărea Călărași 4-1

Au marcat: Man (17), Curtuiuș (34), C. Rus (76, 98) / V. Balint (80)

UTA: B. Miron - Al. Manea, Botiș, Gligor, Burlă - Strătilă (D. Covaci, 78), Chindriș, I. Tănase (Jorza, 70), Copil - Man, Curtuiuș (C. Rus, 61). Antrenor: Roland Nagy. Cartonaș roșu: Al. Manea (74)

Dunărea Călărași: C. Lungu - Țenea (Săftescu, 73), Bumbac, Sg. Popescu, B. Panait - Kanda, M. Popescu, Alami, Vădrariu (V. Balint, 78) - Al. Stoica, V. Alexandru. Antrenor: Adrian Mihalcea.