FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OFF

FOTO LIGA 2. Pregătiți fiesta! Rezultatul neașteptat din CS Mioveni - Csikszereda îi aduce pe buzoieni la un punct de promovarea matematică în Superliga

CS Mioveni - Csikszereda, foto: facebook CS Mioveni +19   FOTO
CS Mioveni - Csikszereda, foto: facebook CS Mioveni

Articol de - Publicat joi, 02 mai 2024 18:52 / Actualizat joi, 02 mai 2024 19:08

CS Mioveni a învins-o fără drept de apel pe Csikszereda, scor 3-1, în etapa #8 din play-off-ul Ligii 2. A fost primul succes obținut de Mioveni în acest play-off, într-un meci în care ciucanii nu au contat, iar Gloria Buzău poate deveni vineri a doua echipa promovată matematic în Superliga, după Unirea Slobozia.

• Calcule: Buzău are nevoie vineri de cel puțin un punct pe terenul lui Șelimbăr pentru a-și asigura matematic promovarea în Superliga. Partida va începe la ora 17:00 și va fi liveTEXT pe GSP.ro
  • Corvinul Hunedoara și CSC Șelimbăr nu au drept de promovare.

Partida a început cum nu se putea mai rău pentru trupa lui Robert Ilyes, care spera la promovarea directă în Superliga. Remus Guțea (19 ani) a deschis scorul în minutul 7 cu un șut din centrul careului, deviat de apărarea oaspeților.

Lovitură de proporții » Finanțatorul se retrage de la clubul din Liga 2: „Am luat decizia să nu mai susțin echipa!”
DECIZIE

Același Guțea a executat-o din nou pe Csikszereda în minutul 18, după ce a îndeplinit o simplă formalitate. Ciucanii, de nerecunoscut în startul partidei.

3-0 s-a făcut în minutul 27, după o lovitură de la 11 metri cel puțin discutabilă obținută de Ștefan Blănaru (35 de ani), care ar fi fost faultat în careu de portarul Szilard Gyenge (23 de ani).

CS Mioveni - Csikszereda, foto: facebook @CS Mioveni
+15 FOTO

Același Blănaru a transformat fără probleme penalty-ul și a dus scorul la 3-0. Oaspeții au redus din handicap în minutul 64, prin Richard Jelena (26 de ani), însă nu a fost suficient pentru ca ciucanii să obțină ceva din această partidă.

S-a terminat 3-1 pentru CS Mioveni, care i-a dat o mare mână de ajutor Gloriei Buzău în lupta pentru promovarea directă în Superliga.

Gloria Buzău are nevoie de cel puțin un punct pentru a promova matematic în Superliga

Buzău promovează matematic în Superliga vineri, în cazul în care va obține cel puțin un punct pe terenul celor de la Șelimbăr, de la 17:00. Csikszereda va merge la barajul de promovare în acest caz, iar situația de la Mioveni este incertă în acest moment, ținând cont de faptul că au existat speculații în legătură cu problemele de licențiere pe care le are echipa lui Schumacher.

Mioveni este pe 6 în acest moment, cu 39 de puncte, la unul în spatele ciucanilor. Pentru Mioveni urmează duelul din deplasare cu Șelimbăr, în timp ce Csikszereda se va deplasa pe terenul celor de la Corvinul Hunedoara.

FINAL » CS Mioveni - Csikszereda 3-1

• Același Guțea a trimis în bară în minutul 13.
  • Au marcat Remus Guțea '7, '18, Ștefan Blănaru '26 (penalty) / Jelena '64.
  • Click AICI pentru statistici

CS Mioveni: Croitoru - Trașcu, Gomes, Ignat, Șerbănică - Massaro, Toma, Cărăuș, Gutea - Blănaru, Stan
Rezerve: Sima, Costea, Duțan, Gogor, Dică, Burnea, Văsălie, Căprescu, Bolohan
Antrenor: Constantin Schumacher

Csikszereda: Gyenge – Gal-Andrezly, Gergely, Csuros, Vita – Vereș, Jebari – B. Pinter, Babati, Ronai – Jelena
Rezerve: Karacsony, Nagy, Bloj, Ureche, Balogh, Salavatore, Bakos, Szondi, Makrai
Antrenor: Robert Ilyes

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Claudiu Marcu / Asistenți: Ioan Alexandru Corb și George Turcu

Țeapă! Qatarezii n-au mai venit azi pentru transferul lui Florinel Coman » Ce se întâmplă cu negocierile
FCSB
Legenda Stelei deplânge situația lui Dinamo și remarcă un detaliu important: „S-a stricat campionatul”