FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CLUJ 0-1

Tiki-taka lui Sabău » 10 jucători implicați, 16 pase și o gaură imensă în apărarea lui Dinamo, care n-a atins mingea un minut

Golul marcat de U Cluj contra lui Dinamo e o capodoperă. Ardelenii s-au impus cu 1-0 pe „Arcul de Triumf” în runda a 19-a din Superliga. +11   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 12 decembrie 2023 14:18 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 16:58

U Cluj a spart gheața repede, în minutul 4, prin Dan Nistor, care traversează forma carierei. Acțiunea ardelenilor a fost una remarcabilă.

Gigi Becali nu învață: a făcut aceeași greșeală și a pierdut o sumă uriașă
FCSB

Tiki-taka lui Neluțu Sabău » Cum a învins-o U Cluj pe Dinamo

E vorba despre un atac compus din 16 pase, la care au contribuit nu mai puțin de 10 jucători ai lui U Cluj, inclusiv portarul Plamen Iliev.

Practic, din tabăra oaspeților, numai Ianis Stoica nu a atins mingea la faza la care Dinamo a fost spectatoare aproape un minut, mai exact 58 de secunde.

„Studenții” au intrat în posesie după un corner și o respingere a „câinilor”. Mingea a ajuns la Iliev, poziționat aproape de centrul terenului.

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au plimbat balonul de pe un flanc pe celălalt. La începutul acțiunii, Nistor coborâse la circa 50 de metri de poarta adversă pentru a dirija atacul:

De pe stânga a pornit totul. Vătăjelu a înălțat o minge pentru Chipciu, care l-a lăsat în urmă pe Lucas și în continuare a centrat printre picioarele lui Bena.

Nistor se afla între linii, deja în spatele mijlocașilor centrali ai lui Dinamo, Ilic și Neluț Roșu, cei care ar fi trebuit să-l aibă în pază.

Deși Dinamo avea în teorie o linie de 5 fundași și e vorba despre un atac pozițional al lui U Cluj, nu o fază rapidă sau un contraatac care să-i surprindă pe „câini”, la un moment dat s-a ajuns în situația unui duel 4 vs. 4 între fotbaliștii celor două echipe, caz complicat pentru orice apărare.

Ilic și Roșu nu s-au mai apropiat de Nistor, iar „decarul” celor de la U Cluj a profitat la maximum de spațiul imens iscat între fundașii și mijlocașii lui Dinamo.

De lângă Patriche, Popa a întors inteligent, în spate, la nimeni altul decât Nistor, care l-a executat pe Golubovic cu un șut plasat excelent, la colțul lung.

VIDEO. Dan Nistor, după Dinamo - U Cluj 0-1: „Am avut noroc”

+7 FOTO

Mai multe articole despre Dinamo - U Cluj:

Reacția lui Alex Chipciu după victoria în fața lui Dinamo: „Sunt stelist înfocat! Era ura asta. Dar acum...”
DINAMO - U CLUJ 0-1
Un necaz nu vine niciodată singur la Dinamo! Cu ce problemă se confruntă Zeljko Kopic în „derby-ul lanternei roșii”
FC BOTOȘANI - DINAMO

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!