FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - DINAMO

CRONICĂ+FOTO Câine și circ! Dinamo, înfrângere halucinantă la Botoșani! Roș-albii sunt din nou pe loc retrogradabil!

FC Botoșani a învins-o pe Dinamo, scor 2-1, în runda cu numărul #6 din play-out-ul Superligii. +32   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 23 aprilie 2024 21:40 / Actualizat miercuri, 24 aprilie 2024 01:53

FC Botoșani a învins-o pe Dinamo, scor 2-1, în runda cu numărul #6 din play-out-ul Superligii. Sebastian Mailat le-a dat lovitura de grație „câinilor” în minutul 90+1, iar roș-albii tremură de-a binelea!

Programul, rezultatele și marcatorii etapei #6 din play-off și play-out

Dinamo a pierdut iar în prelungiri, doborâtă la Botoșani la capătul unei meci uluitor, cu o primă repriză care a durat o oră. Moldovenii s-au impus cu 2-1, Dinamo e pe loc de Liga 2, iar finalul play-out-ului se anunță pur și simplu crunt în subsol!

Dezastrul Dinamo! Concluziile GSP după seara-horror de la Botoșani: note de 3, 4 și 5 pentru  „condamnații” lui Kopic!
FC BOTOȘANI - DINAMO 2-1
Dezastrul Dinamo! Concluziile GSP după seara-horror de la Botoșani: note de 3, 4 și 5 pentru „condamnații” lui Kopic!

Cronica partidei FC Botoșani - Dinamo, scrisă de Remus Dinu » Câine și circ

O palidă iluzie, praf în ochii pasionaților de fotbal-șampanie, a fost tentativa de presing avansat propus de Dinamo în primele minute de la Botoșani.

„Câinii” veniți în Moldova aparent puși pe gâlceavă au fost numaidecât puși cu botul pe labe de moldoveni, care s-au scuturat de praf și au profitat imediat de stângăciile de cascadorii râsului ale dinamoviștilor.

Ce zăpăceală! Gafe în lanț în apărarea lui Dinamo

Gnahore a dat tonul „delirului”, a ciuntit în câteva rânduri balonul, dar „călăii” ce se fac vinovați la golul gazdelor sunt alții.

Velkovski s-a crezut Baresi la faza din minutul 13, s-a jucat cu inimile și pulsul dinamoviștilor și, lamentabil și poate previzibil, a dat greș, deposedat fiind de Lopez.

Deznodământul? Fatidic pentru Dinamo: o centrare în „gura” porții și o intervenție kamikaze a lui Moura, soldată cu autogolul brazilianului. O lovitură direct în moalele capului pentru Dinamo și foarte multe de remediat în garnitura tot mai încercatului Kopic.

FC Botoșani - Dinamo / FOTO: Ionuț Tăbultoc
+28 FOTO

Dinamo, o echipă împrăștiată și fără repere, nu s-a trezit nici după primirea golului, dar a fost băgată în meci de imprudența lui Țigănașu, care l-a doborât în careu pe căpitanul Patriche ('23).

Aici a început caruselul momentelor neverosimile dintr-o primă repriză scăpată complet de sub control, cum a fost și ieșirea huliganică a lui Bogdan Andone pentru un banal aut!

Dumnezeu cu mila!

S-a analizat minute în șir faza penalty-ului, dar, ca-ntr-un banc sec, Abdallah a bătut groaznic de la punctul cu var, irosind șansa egalării și făcând inutile parlamentările arbitrilor.

Botoșaniul și-a păstrat avantajul, Dinamo plutea pe culmile disperării! Acolo unde a rămas și după controversa majoră derulată în minutul 34, când kosovarul Selmani reușise, într-un final, să marcheze întâiul său gol la Dinamo.

Selmani a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Reluările nu sunt deloc clare.

Brigada lui Găman s-a pus de-a curmezișul, a tăiat din fașă bucuria roș-albilor, anulând golul pentru un presupus ofsaid pe care reluările TV nu l-au putut elucida. Anunțul comentatorilor Digi, un croșeu în credibilitatea tot mai avariată a arbitrajului românesc: „Nu o să avem reluări cu liniile trase în camera VAR, fiindcă imaginile sunt neconcludente”.

Dumnezeu cu mila și o certitudine: există material din beșlug pentru analizele sforăitoare ale lui Vassaras de zilele viitoare!

+28 FOTO

Și totuși, Selmani

Selmani nu s-a dat bătut, a mai primit o fisă în prelungirile primei reprize și a trimis pentru a doua oară în câteva minute în plasă. A apelat la același procedeu, un lob prin care l-a trimis la „somn” pe Ducan, iar VAR-ul a încuviințat de data aceasta. Da, e 1-1, nu trebuie să verificați de două ori!

Finalul reprizei era însă departe. Peste 60 de minute a durat, cu tot cu prelungiri, prima parte desprinsă din filmele lui Hitchcock!

Au urmat alte scene bulversante la Botoșani, cu Abdallah lăsându-l KO pe Benzar, un roșu direct pentru repetentul din ofensiva lui Dinamo și ambulanța - ea mai lipsea! - intrând pe teren pentru a-l transporta la spital pe fotbalistul însângerat.

Ai nevoie de o gură de aer proaspăt pentru a „survola” peste toate evenimentele haotice din prima repriză. Va rezista oare Dinamo cu un om în minus?

Surpriză! Dinamo a publicat bilanțul financiar pe 2023, iar concluziile sunt neașteptate: în insolvență, dar pe PROFIT
DINAMO

Asediu total!

Previzibil, bucureștenii au renunțat la absolut orice tentativă ofensivă, ocazia lui Patriche din minutul 55, venită parcă de nicăieri, fiind singurul moment în care Dinamo a mai amenințat câtuși de puțin poarta lui Ducan.

Ultimele 25 de minute au fost chinuitoare pentru dinamoviști, un bombardament în toată regula, din toate direcțiile, la poarta lui Golubovic. Slovenul a intervenit magistral la „foarfeca” lui Enzo Lopez ('67), apoi „câinii” au rezistat - doar ei știu cum - la minutele de asediu presant ale moldovenilor.

Dinamo a încheiat în genunchi partida, cu o formulă experimentală, doar de Kopic înțeleasă, cu Ricardo Grigore în avanposturi. Dar, în dulcele stil clasic al ultimelor etape, a fost răpusă în prelungiri! „Arma secretă” Mailat le-a dat roș-albilor lovitura de grație în prelungiri, iar Dinamo e pe loc direct retrogradabil, condamnată iar la pierzania ligii secunde!

33 de etapetrecuseră de când Botoșaniul nu mai ieșise din zona locurilor direct retrogradabile

FINAL. FC Botoșani - Dinamo 2-1

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: Moura (autogol) '13, Mailat '90+1 / Selmani '45+3
  • Eliminare: Abdallah '45+9
  • 5.260 de spectatori au urmărit meciul din tribunele stadionului „Municipal”.
  • În minutul 29, Hakim Abdallah a ratat o lovitură de la 11 metri. Execuția acestuia a fost una extrem de slabă, pe lângă poartă.

FC Botoșani - Dinamo, echipele de start:

FC Botoșani (4-3-3): Ducan - Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu - G. David, Dican, Ferreira - E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
Antrenor: Bogdan Andone

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Selmani, Abdallah
Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion ”Municipal”, Botoșani
Arbitru: George Găman. Asistenți: Daniel Mitruți (ambii din Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). Asistent VAR: Adrian Vornicu (Iași)

+28 FOTO

INFOGRAFIE GSP 10 lucruri pe care să le urmărim în etapa intermediară » Cade recordul din '98! Număr incredibil de spectatori în Superliga

EXCLUSIV Cine e puștiul pe care mizează „Milanul din Banat” » Povestea emoționantă a tânărului fundaș curtat deja de formații din Superligă

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”