FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - RAPID

Premieră în Farul - Rapid » Prima oară în acest sezon când trupa lui Gheorghe Hagi reușește asta

Premieră în tabăra Farului Constanța sâmbătă seară, la meciul contra Rapidului, din play-off-ul Superligii. Foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de , - Publicat sambata, 06 mai 2023 22:08 / Actualizat sambata, 06 mai 2023 22:45

Gafeurul campionatului a dictat penalty în secunda 27 a meciului Farul - Rapid » Reluările au elucidat faza
Farul - Rapid

Premieră în tabăra Farului, în meciul contra Rapidului, din play-off

Al doilea gol al mijlocașului dobrogenilor, Tudor Băluță, a fost prima reușită a constănțenilor din corner în întreg sezonul de Liga 1. Este a 37-a partidă de campionat pe care Farul Constanța o dispută în această stagiune.

67 de goluria înscris Farul în acest sezon de Superliga: 13 în play-off și 54 în sezonul regulat

În minutul 25, Tudor Băluță a reluat din apropiere, cu piciorul drept, după ce Horațiu Moldovan respinsese cu greu o lovitură cu capul expediată de către Denis Alibec, atacantul Farului. Doar două minute mai devreme, Băluță dusese scorul la 2-0, la capătul unei faze în care apărarea Rapidului a rămas „inertă”.

Farul - Rapid, echipe de start

Farul: Aioani - D. Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, L. Munteanu, Mazilu
Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, K. Boli, Casap, K. Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, N. Popescu, V. Morar
Absenți: Marins, M. Popescu (accidentați)
Antrenor: Gheorghe Hagi

Rapid: H. Moldovan - R. Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Al. Albu, Al. Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho Bamgboye
Rezerve: Drăghia, P. Iacob, Fl. Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

VIDEO. Farul - Rapid a început de la 1-0 » Start incendiar: Alibec deschide scorul din penalty

Gică Hagi, moment amuzant în direct: „Bă, unde vă duceți?”

MM Stoica a numit revelația anului în Superliga: „Cea mai mare surpriză”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring