FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - RAPID 1-0

Giuleștenii digeră greu înfrângerea în fața campioanei: „CFR n-a demonstrat că poate mai mult ca noi, meritam un punct!”

Alex Ioniță
Alex Ioniță

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iulie 2022 07:05 / Actualizat duminica, 17 iulie 2022 09:10

CFR Cluj a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în primul derby al sezonului din Liga 1. Alexandru Ioniță (27 de ani), mijlocașul giuleștenilor, consideră că echipa sa merita un punct la partida din Gruia.

Ioniță nu e impresionat de jocul lui CFR Cluj după meciul de sâmbătă seară și consideră că rezultatul este unul nedrept. De asemenea, acesta așteaptă o schimbare de atitudine la colegii săi la următorul meci, derby-ul cu FCSB.

Mutu cere jucători conducerii: „Aveam doar jucători neexperimentați pe bancă. Mai aștept 4-5 transferuri”
CFR CLUJ - RAPID 1-0

„Nu a fost un meci foarte reușit, dar tot ne-am creat câteva ocazii de gol. Puteam să plecăm cu un punct și cred că meritam punctul, pentru că nici CFR n-a demonstrat că poate mai mult decât noi. Asta este, ne pare rău că n-am reușit să marcăm la ultima fază a meciului.

Trebuie să vedem unde nu am făcut lucrurile bine și la meciul cu FCSB să schimbăm atitudinea, să fim mai agresivi și să avem mai mult curaj.

Uitaţi-vă ce s-a întâmplat în prima repriză. Au ieşit Romario, Belu. Păcat… şi Vojtus a ieşit. Eu mă aşteptam să intru în repriza a doua.

Uşor, uşor, sunt sigur că vom creşte. Avem o echipă destul de bună, chiar dacă ne-a lipsit agresivitatea. Sunt optimist, de aceea m-am întors la Rapid. Vreau să facem o figură frumoasă, avem toate condițiile de care avem nevoie”, a declarat Ioniță la Orange Sport.

S-a văzut ritmul celor de la CFR, cred că asta a făcut diferența. Probabil peste două-trei etape o să avem și noi ritmul ăsta și o să arătăm mai bine. Încercăm să câștigăm toate meciurile, să fim cât mai sus și e clar că asta e în capul nostru, play-off-ul. Așa trebuie să fie, e presiune foarte mare și Rapidul acolo trebuie să fie.

- Valentin Costache, Rapid

VIDEO Ce face Rapid cu banii luați din transferul lui Rareș Ilie

Mihai Stoica s-a enervat după CFR - Rapid: „Nu suport să mă facă cineva orb! Trebuia repetat penalty-ul”
CFR Cluj - Rapid 1-0
Cristi Balaj vrea o schimbare la CFR Cluj: „Îmi este greu să privesc finalurile de joc”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!